Organizatorem imprezy było Koło PZW Żywiec- Zabłocie. Podczas trwania festynu można było obejrzeć pokazy i doświadczyć na własnej skórze to co przygotowało Beskidzkie Centrum Nauki w Świnnej, obejrzeć występ grupy rekonstrukcyjnej Słowian i Wikingów, a także wziąć udział w przeciąganiu liny.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród najmłodszych dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, karuzela. Był pokaz sprzętu policyjnego, jak również przeprowadzony przez funkcjonariuszy quiz dotyczący bezpieczeństwa pieszych na drogach, wiedzy na temat numerów alarmowych i znaków drogowych. W trakcie Festynu można było wziąć udział w eko – konkursie, gdzie w trzech kategoriach wiekowych dzieci i młodzież musiały wykazać się wiedzą ekologiczno – przyrodniczą. Atrakcji nie było końca. Na dzieci czekały jeszcze skoki w workach – kto pierwszy ten lepszy, strzelanie rzutów karnych,konkurs ,,Mam talent” oraz malowanie twarzy.
Dzieci i młodzież biorąca udział w konkursach i zabawach otrzymała atrakcyjne nagrody: telefony komórkowe, piłki, książki, plecaki, gry planszowe, kubki.
Nagrodę otrzymał też najmłodszy i najstarszy uczestnik eko festynu. Podczas trwania imprezy odbyła się również sprzedaż cegiełek na sekcje bokserską TS Czarni - Góral. Ogółem sprzedano cegiełek za 1000 zł.
Bardzo ważnym akcentem tego dnia było wspomnienie cierpiących i zabitych dzieci w konfliktach zbrojnych na całym świecie – ostatnio w Syrii. Na ich cześć zostały wypuszczone do nieba gołębie pocztowe. Przewodnim mottem tego happeningu było:
Dzieci Przyszłością Naszej Planety.
Była to najpiękniejsza i zarazem bardzo doniosła część festynu.
Podziękowania dla sponsorów:
Pani Małgorzacie Pępek – Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej,
Panu Antoniemu Szlagorowi – Burmistrzowi Miasta Żywca,
Panu Januszowi Michałkowi – Przewodniczącemu ZMGE w Żywcu,
Panu Janowi Jafernikowi - Wiceprzewodniczącemu Rady Powiatu,
Panu Jarosławowi Gowinowi – Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta,
Panom Jarosławowi i Przemysławowi Ziora- PERMED,
Panu Marcinowi Majcher,
Panu Rafałowi Durajowi,
Panu Rafałowi Harężlakowi,
Panu Ireneuszowi Stosio,
Panu Wojciechowi Świniańskiemu,
Podziękowania dla osób pomagających w przeprowadzeniu festynu:
Panu Bogusławowi Martyniakowi – człowiekowi o Wielkim Sercu z Beskidzkiego Centrum Naukowego w Świnnej,
Grupie Rekonstrukcyjnej Słowianie i Wikingowie z Jarlem Darkiem Łysieniem na czele,
Panu Tomkowi Kowalskiemu – najlepszemu DJ na Żywiecczyźnie, który potrafi błyskawicznie wkomponować utwór muzyczny i dostosować się muzycznie do panującej atmosfery na imprezie bez porozumiewania się z prowadzącym (jasnowidz jaki czy co) – dzięki Tomek !!!!
Panu Pawłowi Roczynie, Piotrowi Harędzińskiemu oraz grupie prewencji z Komendy Powiatowej Policji w Żywcu,
Panu Michałowi Miksiowi - Prezesowi TS Czarni-Góral za udostępnienie obiektu sportowego
Kibicom ,,Górala” za przeprowadzenie konkursu rzutów karnych za pomoc podczas imprezy oraz wspaniałe współdziałanie między sobą,
Panu Jackowi Kupczakowi – Gospodarzowi stadionu Czarni –Góral
Pani Magdalenie Pawlus – ZMGE w Żywcu,
Pani Edycie Zoń – nauczycielce ZSP nr 2
Pani Bożenie Zawierucha – nauczycielce SP nr 5
Pani Oldze Kozieł – nauczycielce ZSE-G
Pani Agnieszce Kuśnierz
Panu Wojtkowi Gorgoniowi
Panu Henrykowi Kadłub
Panu Pawłowi Trzop
Panu Włodzimierzowi Sanetra
Dziękuję rodzicom, opiekunom i dzieciom, którzy tak licznie przybyli na festyn mimo panującej na początku niezbyt ładnej pogody,
Dziękuję wszystkim koleżankom i kolegom z koła – Dorocie Olszewskiej, Janinie Juźwa, Pawłowi Szafrańcowi, Józkowi Socha, Marianowi Urbasiowi, Mirkowi Klisiowi, Jurkowi Pawlusowi,Edkowi Mikolajczykowi i Wojtkowi Satławie.
Powyżej prezentujemy chwile uchwycone obiektywem aparatu, niech chociaż trochę oddadzą atmosferę wspaniałej zabawy panującej w czasie eko festynu.