|
WARTO WIEDZIEĆ |
Tasiemiec lisi należy do grupy tasiemców uzbrojonych. W każdym jego członie wydalanym wraz z kałem znaduje się od 200 do 600 jaj. Mają one wysoką odporność, która umożliwia im przetrwanie nawet w trudnych warunkach atmosferycznych (do -70° C)Pasożyt żyje w jelicie cienkim lisów i wilków, zdecydowanie rzadziej, ale także się to zdarza, występuje w jelicie psów i kotów. Najnowsze dane przedstawione na konferencji Polskiej Akademii Nauk potwierdzają, że w Polskich lasach żyją lisy zarażone tym tasiemcem. Nie jest to zresztą nowością, ponieważ pierwsze przypadki zakażenia bąblowicą w Polce odnotowano w roku 1994 u liców w woj. pomorskim, kolejne badania potwierdziły jego występowanie u lisów rudych także na terenie innych województw w Polsce, w 2007 pojawiło się już ponad 40 przypadków zachorowań. Jaja tasiemca lisiego wraz z kałem trafiają do środowiska, skąd owady mogą na sobie przenieść je na jagody i inne owoce, które stanowią część runa leśnego. Stamtąd mogą dostać się do organizmu wraz ze zjedzonym owocem. Możemy jednak zarazić się również nie jedząc, a tylko zbierając jagody czy poziomki, jeżeli po powrocie z lasu nie umyjemy rąk.
Przebieg i skutki Dostawszy się do organizmu człowieka, pasożyty wraz z krwią rozprzestrzeniają się do różnych części ciała. Z jaja tasiemca lisiego wylęga się larwa, wokół której zaczyna rosnąć torbiel. Torbiele umiejscowiają się w różnych narządach w naszym ciele - przede wszystkim w wątrobie (99 proc. przypadków), zdecydowanie rzadziej w płucach i mózgu. Jedna z bardziej niebezpiecznych odmian tworzy nacieki, przypominające zmiany nowotworowe i w ten sam sposób jak nowotwory rozprzestrzeniające się po organizmie (na zasadzie przerzutów).W organizmie ludzkim larwa rozwija się bardzo powoli. Zdarza się, że nie czujemy jej występowania nawte przez 10 do piętnastu lat, pierwsze objawy zauważalne są dopiero przy pęknięcuiu torbieli. Wówczas przy silnym kaszlnięciu występują wodniste wymioty.Diagnoza Diagnoza tej choroby jest bardzo trudna. Czesto wymaga użycia metod inwazyjnych, takich jak tomografia komputerowa. Badana jest także krew, wykonuje się badanie USG. Często zdarza się, że wyniki badań nie są jednoznaczne, a obraz tomografii czy USG wskazuje raczej na nowotwór niż inna chorobę.
Leczenie Choroba leczona jest lekami doustnymi lub chirurgicznym usunięciem zaatakowanych tkanek. Im wcześniej wykrywa się chorobę, tym większe są szanse na jej uleczenie. Ze względu na to, że bąblowica często atakuje wątrobę, w wielu przypadkach konieczny jest jej przeszczep. Po chirurgicznym usunięciu zmian, potrzebna jest wieloletnia chemioterapia, ponieważ możliwe są przerzuty np. do mózgu. W przypadkach, w których leczenie nie zostało podjęte, choroba ta jest śmiertelna i sięga nawet 90 proc. chorych. U osób poddanych długotrwałemu leczeniu - chemioterapia i metody chirurgiczne - szanse na przeżycie wzrastają. Zapobieganie Zakażeniu można zapobiec myjąc dokładnie owoce leśne. Należy to robić w letniej wodzie - mocząc, a następnie przemywając pod strumieniem letniej wody. Warto pamiętać, że zakażone mogą być tez owoce kupione na straganach czy od ulicznych sprzedawców. Nie jedzmy ich nigdy bez wcześniejszego mycia. Jeśli owoce runa leśnego zbieraliśmy sami, pamiętajmy także o tym, by po powrocie z lasu dokładnie umyć dłonie.Warto też pamiętać, że nosicielami tasiemca zwanego lisim mogą być także domowe zwierzęta - w lesie mają one kontakt z roślinami, na które zostały przeniesione jaja tasiemca. Dlatego należy je regularnie odrobaczać, a po każdym kontakcie ze zwierzęciem dokładnie myć ręce.
|
| |
|
|
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
|
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.
Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.
Brak ocen.
|
|
Logowanie |
Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem? Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.
Zapomniane hasło? Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
|
|